17th FAI European Gliding Championships Ostrów 2013
Ostrów Wlkp, 05.07.2013 - 20.07.2013
Standard class
-2, 04.07.2013, Practice day
AAT Task, Task time: 03h 00min
246FRANK - 029VIRT - 206TUREK - 152CHAJ - 365FinishE
Task length: 226,5km/436,4km (330,4km)
Maximum Points: 1000, Day factor = 1,000, n1: 23
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. 21 Schmelzer Bert Belgium Discus 2ax 13:35:43 16:40:06 03:04:23 122.5km/h 376.4km 1000
2. GX Krejcirik Radek Czech Republic Discus 2ax 14:09:34 17:17:30 03:07:56 121.9km/h 381.9km 992
3. FL Levin Felipe Germany Discus 2a 13:38:57 16:39:04 03:00:07 121.8km/h 365.7km 990
4. ALB Schmelzer Tijl Belgium Discus 2ax 13:35:44 16:41:11 03:05:27 121.6km/h 375.8km 987
5. AU Cink Miloslav Czech Republic LS 8a 14:09:50 17:12:48 03:02:58 121.4km/h 370.2km 984
6. JS Sorri Juha Finland Discus 2b 13:37:43 16:42:54 03:05:11 118.1km/h 364.6km 935
7. EI Innocent Baptiste France Discus 2c 14:10:36 17:12:01 03:01:25 117.4km/h 355.1km 925
8. ET Cousseau Christophe France Discuc 2a 14:10:41 17:14:46 03:04:05 115.8km/h 355.3km 900
9. Y1 Millenaar Peter Netherlands Discus 2a 13:45:16 17:02:51 03:17:35 112.1km/h 369.1km 845
10. EC Skov Christian Denmark LS 8 13:23:08 16:26:33 03:03:25 111.5km/h 340.9km 837
11. V Kawa Sebastian Poland Discus 2a 13:47:53 16:53:22 03:05:29 111.0km/h 343.3km 830
12. Y Wójcik Łukasz Poland Discus 2ax 13:48:16 16:51:58 03:03:42 110.8km/h 339.3km 826
13. 6 Jones Howard United Kingdom Discus 2ax 13:21:04 16:30:09 03:09:05 110.1km/h 347.0km 816
14. GD Rass Michael Austria Discus 2a 13:39:28 16:48:24 03:08:56 109.6km/h 345.2km 808
15. HAL Kapuy Gabor Hungary Discus 2a 13:23:58 16:24:48 03:00:50 107.3km/h 323.4km 774
16. SE Andersen Jan Walther Denmark LS 8 13:23:40 17:15:08 03:51:28 106.1km/h 409.1km 755
17. KG Haggenmüller Reinhard Austria Discus 2a 13:39:03 16:49:31 03:10:28 104.3km/h 331.0km 729
18. SI Divok Maros Slovakia LS 8 13:48:05 17:15:34 03:27:29 102.4km/h 354.2km 701
19. DI Kubovcik Viliam Slovakia Discus 2b 13:39:02 16:18:29 02:39:27 94.5km/h 283.5km 583
20. 12F Schönmann René Switzerland LS 8 13:22:01 16:36:08 03:14:07 90.2km/h 291.9km 519
21. 5 Costa Corrado Italy Discus 2 13:43:48 17:14:25 03:30:37 84.0km/h 294.7km 426
22. TC Shrage Iakov Russia LS 8tc 14:32:54 17:14:38 02:41:44 80.8km/h 242.4km 391
23. EJ Telkamp Stefan Netherlands LS 8 13:45:09 293.1km 280
DNF. Y4 Buchthal Michael Germany Discus 2ax 0
DNF. YB Dobrila Florian Romania Discus 2a 0
DNF. YA Gae Robin Bogdan Romania Discus 2a 0
DNF. S1 Kelman Sarah United Kingdom ASW 28 0
DNF. PI Kuusisto Markku Finland Discus 2b 0
DNF. ECC Maruyama Takeshi Japan Discus 2ct 0
DNF. G Monti Luca Italy LAK 19 0
DNF. EL Motuza Vladas Lithuania Discus 2a 0
DNF. A1 Scutter Matthew Australia Discus 2a 0
DNF. LOT Wojciechowski Paweł Poland LS 8 0

Powered by SeeYou